Religia islamica
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Despre islam

In jos 
AutorMesaj
Mirela-Admin
ADMIN
ADMIN
Mirela-Admin


Numarul mesajelor : 1028

Despre islam Empty
MesajSubiect: Despre islam   Despre islam Tiny-b10Lun 08 Iun 2009, 14:44

Bismillahi Ar Rahman Ar Rahim ,
Alahuma salli wa selem wa barak ala seidna Mahammed .


Islamul este ultimul cuvant a lui Allah , cu care EL a incheiat mesajele . De aceea , El a venit la o oranduiala generala si vesnica , aplicabila in toate locurile si in toate epocile , la toti oamenii .

Islamul este un mod de viata, incearca-l!
Islamul este un cadou, accepta-l!
Islamul este o calatorie, urmeaza-l!
Islamul este o batalie, lupta pentru el!
Islamul este un scop, dobandste-l!
Islamul este o oportunitate, primiste-l!
Islamul nu este pentru pacatosi, invinge-l!
Islamul nu este un joc, nu te juca cu el!
Islamul nu este un mister, priveste-l!
Islamul nu este pentru fricosi, infrunta-l!
Islamul nu este pentru cei morti, traieste-l!
Islamul este o promisiune, tine-te de ea!
Islamul este o indatorire, indeplineste-o!
Islamul este o comoara (rugaciunea), roaga-te!
Islamul este un mod de viata frumos, descopera-l!
Islamul are un mesaj pentru tine, asculta-l!
Islamul reprezinta dragoste, iubeste-l!
L-AM ACCEPTAT PE ALLAH CA STAPAN, ISLAMUL CA RELIGIE SI PE MUHAMMAD ALLAH SA-L BINECUVINTEZE SI SA-L MILUIASCA! DREPT TRIMIS SI PROFET.
ESTE OBLIGATORIU PENTRU NOI SA CUNOASTEM TREI PRINCIPII FUNDAMENTALE: CUNOASTEREA STAPANULUI, A RELIGIEI SI A PROFETULUI.

Primul principiu: Cunoasterea Stapanului
Stapanul meu este Allah Creatorul, Domnul si Oranduitorul.
Allah Preainaltul a grait: Allah este Creatorul tuturor lucrurilor! (Surat az Zumar:62).
Il cunosc pe Stapanul meu dupa dovezile si dupa fapturile Lui.
Allah Preainaltul a grait: Si printre semnele Sale sunt noaptea si ziua si soarele si luna! (Fussilat:37).
Allah este singura divinitate careia I se cuvine adorarea si El nu are nici un partas.
Allah Preainaltul a grait: O, voi oameni, slaviti-L pe Stapanul vostru, care v-a creat pe voi si pe cei dinaintea voastra! Poate ca voi veti fi cu frica [de El]! (Al-Baqara:21).
1.-Pentru ce te-a creat Allah?
-Allah m-a creat pentru a-L adora pe El, caci Preainaltul a grait: Eu nu i-am creat pe djinni si pe oameni decat pentru ca ei sa Ma adore (Adh-Dhariyat:56).
2.-Si ce inseamna adorarea Lui?
-Adorarea lui inseamna credinta numai in El singur si supunerea fata de El.
3.-Ce inseamna ca nu exista alta divinitate in afara de Allah?
-Nu exista alta divinitate in afara de Allah inseamna ca nu este cu adevarat divinitate decat numai Allah.
Al doilea principiu: Cunoasterea religiei
Islamul inseamna credinta in Allah Singur, supunerea fata de El si parasirea impotrivirii fata de porunca lui Allah.
Allah Preainaltul a grait: Si cine are credinta mai buna decat acela care se supune lui Allah si plineste fapte bune??(An-Nisa:125).
Islamul este religia pe care Allah a incuviintat-o pentru toti oamenii.
Allah Preainaltul a grait: Si am incuviintat Islamul ca religie pentru voi! (Al Maida:3).
Islamul este religia binelui, fericirii si bucuriei.
Allah Preainaltul a grait: In nici un caz! Cel care s-a supus lui Allah si face bine va avea rasplata sa de la Domnul lui! Ei nu au a se teme si nici nu vor fi mahniti! (Al-Baqara:112).
---. Cati stalpi are Islamul? Care sunt acestia?
Islamul are cinci stalpi. Acestia sunt:
1) Marturisirea ca nu exista alta divinitate in afara de Allah si ca Muhammad este Trimisul lui Allah (Sahada).
2) Implinirea Rugaciunii (Salat).
3) Achitarea Daniei (Zakat).
4) Postul din luna Ramadan (Siyam Ramadan).
5) Pelerinajul la Casa cea Sfanta a lui Allah
, pentru aceia care il pot implini. (Hajj).
Al treilea principiu: Cunoasterea Profetului Allah sa-l binecuvinteze si sa-l miluiasca!
Profetul meu este Muhammad fiul lui Abdullah Allah sa-l binecuvinteze si sa-l miluiasca!
Allah l-a trimis pe Profetul nostru Muhammad Allah sa-l binecuvinteze si sa-l miluiasca! tuturor oamenilor pentru a-i invata pe ei Islamul.
Allah Preainaltul a grait: Ceea ce va daruieste Trimisul primiti, iar cele de la care va opreste, de la acelea opriti-va si fiti cu frica de Allah, caci Allah e aspru la pedeapsa! (Al-Hasir:7).
PRINCIPIILE DE BAZA ALE CREDINTEI NOASTRE SUNT TREI:
-CUNOASTEREA STAPANULUI NOASTRU
-CUNOASTEREA RELIGIEI NOASTRE SI
-CUNOASTEREA PROFETULUI NOSTRU

Primul principiu: Cunoasterea Stapanului nostru Cel Preaslavit
Stapanul nostru, Allah Preaslavitul, este Creatorul cerurilor si al pamantului. Allah Preaslavitul a grait: Domnul vostru este Allah, care a creat cerurile si pamantul ?(Al-Araf:54).
Stapanul nostru este Allah, care l-a creat pe om si l-a facut pe el minunat.
Allah Preainaltul a grait: Noi l-am creat pe om cu cea mai frumoasa infatisare (At-Tin:4).
Stapanul nostru este Allah care le oranduieste pe toate.
Allah Preainaltul a grait: El ocarmuieste toate lucrurile din cer si de pe pamant. (As-Sajda:5)
Allah i-a creat pe djinni si pe oameni pentru a-l adora pe El.
Allah Preainaltul a grait: Eu nu i-am creat pe djinni si pe oameni decat pentru ca ei sa Ma adore. (Adh-Dhariyat:56).
Allah ne-a poruncit noua sa nu credem in Taghut si sa credem in Allah.
Allah Preainaltul a grait: ?-iar acela care se leapada de Taghut si crede in Allah, acela s-a prins de cea mai trainica toarta, care nu se sparge niciodata (Al-Baqara:256).
Toarta, este crezul islamic: Nu exista alta divinitate in afara de Allah, iar aceasta inseamna ca nu exista o alta divinitate care se cuvine sa fie adorata in afara de Allah: LA ILAHA ILLALLAH.
Al doilea principiu: Cunoasterea religiei noastre islamice.
Religia noastra este Islamul si Allah nu accepta de la nimeni o alta credinta in afara de Islam.
Allah Preainaltul a grait: Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata(Al-Imran:85).
Religia islamica are trei trepte: supunerea (Islam), credinta (Iman) si savarsirea faptelor bune (Ihsan). (realizarea relatiei dintre om si Allah).
Supunerea inseamna supunerea fata de Allah Preainaltul prin credinta numai in El, urmarea Lui prin supunere si ferirea de politeism si politeisti.
Credinta inseamna increderea in Allah, in ingerii Sai (Malaikah), in cartile Sale (Al Qadar, Kutubullah), in trimisii Sai (Rasulluh), in Ziua Judecatii (Yawmuddin), in destin bun sau rau in viata dupa moarte (Akhirah). Savarsirea de fapte bune inseamna sa crezi in Allah, ca si cum L-ai vedea pe El, nu ca si cum daca tu nu-L vezi pe El, El nu te vede pe tine.
Al treilea principiu: Cunoasterea Profetului nostru Muhammad Allah sa-l binecuvinteze si sa-l miluiasca!
Profetul nostru este Muhammad, fiul lui Abdullah, fiul lui Abdu al-Muttalib, din neamul Hasim al tribului Qurays. El este cel mai nobil si ultimul dintre profeti.
Profetului nostru Allah sa-l binecuvinteze si sa-l miluiasca! i-a fost trimisa aceasta religie si el ne-a poruncit tot ceea ce este bine si ne-a oprit de la tot ceea ce este rau.
Avem datoria sa-l urmam pe Profetul nostru Allah sa-l binecuvinteze si sa-l miluiasca!
Allah Preainaltul a grait: Ati avut voi in Trimisul lui Allah o pilda frumoasa, pentru cel care nadajduieste in Allah si in Ziua de Apoi si il pomeneste pe Allah mereu. (Al-Ahzab: 21)
Avem datoria de a pune iubirea pentru profetul nostru Allah sa-l binecuvinteze si sa-l miluiasca! mai presus de dragostea pentru mamele noastre, pentru tatii nostri si pentru orice alti oameni.
Profetul Muhammad Allah sa-l binecuvinteze si sa-l miluiasca! a spus: Nici unul dintre voi nu a crezut decat atunci cand eu ii voi fi mai drag decat tatal lui si decat copilul lui si decat toata lumea. 1 Iar dragostea consta in urmarea lui si in supunerea fata de el.
MARTURISESC CA NU EXISTA ALTA DIVINITATE IN AFARA LUI ALLAH
SI MARTURISESC CA MUHAMMAD ESTE TRIMISUL LUI ALLAH

Marturisesc ca nu exista alta divinitate decat Allah inseamna ca nu exista nici o alta divinitate care se cuvine sa fie adorata cu adevarat in afara lui Allah.
Adorarea consta in toate vorbele si faptele pe care le iubeste si le accepta Allah.
Adorarea se manifesta prin diverse modalitati, asa cum sunt: invocarea lui Allah, teama de El, bizuirea pe El, Rugaciunea, pomenirea Lui, respectul fata de parinti, etc.
Dovada invocarii o avem in cuvintele lui Allah Preainaltul, care a grait astfel: Si Domnul vostru zice: Chemati-Ma si Eu voi raspunde! Aceia care din prea multa trufie refuza sa Ma adore vor intra in Gheena umilintei! (Ghafir: 50).
Dovada fricii o avem in cuvintele lui Allah Preainaltul care a grait: ? Dar voi nu va temeti de ei, (de Seitani), ci temeti-va de Mine, daca sunteti credinciosi! (Al-Imran:175).
Dovada bizuirii pe Allah o avem in cuvintele lui Allah Preainaltul, care a grait: ? Incredeti-va in Allah, daca sunteti credinciosi! (Al-Maida:23).
Dovada Rugaciunii o avem in cuvintele lui Allah Preainaltul care a grait:? Si impliniti Rugaciunea si nu fiti dintre politeisti (Ar-Rum:31).
Dovada datoriei de a pomeni numele Lui o avem in cuvintele lui Allah Preainaltul, care a grait: O, voi cei care credeti, pomeniti-L pe Allah mereu! (Al-Ahzab:41).
Dovada datoriei de a respecta pe parinti o avem in cuvintele lui Allah Preainaltul, care a grait: Noi i-am poruncit omului sa le arate bunatate parintilor sai. (Al-Ahqaf:15)
Adorarea, sub toate formele sale se indreapta numai spre Allah, fara a-I face Lui nici un partas. Acela care indreapta chiar si numai o parte din adorarea lui spre altcineva decat spre Allah este necredincios.
Allah Preainaltul a grait: Si cel ce cheama alaturi de Allah un alt dumnezeu, fara sa aiba dovada despre el, acela va da socoteala Domnului sau. Iar necredinciosii nu vor izbandi!(Al-Muminun:117).
Allah i-a creat pe djinni si pe oameni pentru a-L adora numai pe el singur.
Allah Preainaltul a grait: Eu nu i-am creat pe djinni si pe oameni decat pentru ca ei sa Ma adore (Adh-Dhariyat:56). Acela care Il va adora pe Allah cu adevarat va avea parte de fericire mare, de bucurie mare si de viata buna.
Allah Preainaltul a grait: Pe cel ce face o fapta buna barbat ori muiere si este credincios il vom darui Noi cu o viata buna (An-Nahl:97).
Semnificatia marturisirii ca Muhammad este Trimisul lui Allah consta in crederea celor transmise de el, in supunerea fata de ceea ce el a poruncit, in ferirea de cele de la care el a oprit si adorarea numai a ceea ce el a socotit a fi legitim.
Numele Profetului nostru Muhammad, fiul lui Abdullah, fiul lui Abdu al Muttalib din neamul Hasim din tribul Qurays este cea mai aleasa genealogie pe care o cunosc arabii.
Allah l-a trimis pe Profetul nostru Muhammad Allah sa-l binecuvinteze si sa-l miluiasca! tuturor oamenilor si le-a impus tuturor oamenilor sa-i arate supunere.
Allah Preainaltul a grait: Spune: O oameni! Eu sunt pentru voi toti Trimisul lui Allah! (Al-Araf:158).
Profetul Allah sa-l binecuvinteze si sa-l miluiasca! a trait in Mekka cea venerata si a chemat la credinta in Allah singur si la adorarea numai a lui Allah. Apoi a migrat la Medina profetica, unde a poruncit celelalte norme ale Islamului, asa cum sunt Dania, Postul, Jihadul si altele. El a murit la Medina, la varsta de saizeci si trei de ani.
Acela care incalca poruncile Profetului Allah sa-l binecuvinteze si sa-l miluiasca! va avea parte de o pedeapsa dureroasa.
Allah Preainaltul a grait: Aceia care fug de porunca Sa, sa se fereasca sa nu-i loveasca pe ei o nenorocire sau sa nu-i loveasca pe ei o pedeapsa dureroasa! (An-Nur:63).
Acela care va arata supunere Profetului Allah sa-l binecuvinteze si sa-l miluiasca! va avea parte de fericire deplina si de izbanda sigura.
Allah Preainaltul a spus: Si fiti supusi fata de Allah si fata de Trimis, ca sa gasiti indurare! (Al-Imran:132).
Si asemenea a grait Allah Preainaltul: Iar de va veti supune Lui, veti fi calauziti. (An-Nur:54).
Indrumari :
fata de Trimis Allah sa-l binecuvinteze si sa-l miluiasca! precum si pedeapsa si suferintele decurgand din aceasta, atat in viata cat si in Viata de Apoi.
Sus In jos
https://religia-islamica.forumgratuit.ro
 
Despre islam
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Despre Djini
» Adevarul despre profetul Iisus
» Viziunea in somn-despre visuri

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Religia islamica :: RELIGIE :: AQEEDAH-
Mergi direct la:  
Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente