Religia islamica
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Surah An-Nasr

In jos 
AutorMesaj
Manal
Moderator
Moderator
Manal


Numarul mesajelor : 43

Surah An-Nasr Empty
MesajSubiect: Surah An-Nasr   Surah An-Nasr Tiny-b10Mar 17 Aug 2010, 10:39

110) سُورَة النَّصر

إِذَا جَاءَ نَصْرُ اللَّهِ وَالْفَتْحُ

وَرَأَيْتَ النَّاسَ يَدْخُلُونَ فِي دِينِ اللَّهِ أَفْوَاجا

فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّكَ وَاسْتَغْفِرْهُ إِنَّه ُُ كَانَ تَوَّابا

1.'Idhā Jā'a Naşru Al-Lahi Wa Al-Fatĥu
2.Wa Ra'ayta An-Nāsa Yadkhulūna Fī Dīni Al-Lahi 'Afwājāan
3.Fasabbiĥ Biĥamdi Rabbika Wa Astaghfirhu 'Innahu Kāna Tawwābāan

În numele lui Allah Cel Milostiv, Îndurãtor

1. Când vine biruinta lui Allah si cucerirea
2. Si-i vezi pe oameni intrand în religia lui Allah in cete,
3. Atunci slaveste-L cu lauda pe Domnul tau si roaga-L pe El de iertare,
fiindca El este Iertator [cu cel care se caieste] [Tawwab]!
(traducerea sensurilor din Coran surah An-Nasr 110)


A fost revelata in Medina si are 3 versete. Sura An-Nasr este echivalenta cu un sfert din Quran.

An-Nasa’I a relatat de la Ubaydullah bin Abdullah bin Utbah ca Ibn Abbas i-a spus lui:

“O, Ibn Utbah! Cunosti ultima sura din Coran revelata? El a raspuns “Da, este: “Când vine biruinta lui Allah si cucerirea” (110:1).El (Ibn Abbas) a spus “Ai spus adevarul.”

In Numele lui Allah, Cel Milostiv, Cel Indurator

1. Când vine biruinta lui Allah si cucerirea
2. Si-i vezi pe oameni intrand în religia lui Allah in cete,
3. Atunci slaveste-L cu lauda pe Domnul tau si roaga-L pe El de iertare,
fiindca El este Iertator [cu cel care se caieste] [Tawwab]!

Al-Bukhari a relatat de la Ibn Abbas ca acesta a spus:

“Umar obisnuia sa ma duca la adunarile cu barbatii mai in varsta (ale bataliei de la Badr). Totusi am simtit de parca unul dintre ei era impotriva (participarii mele). Si a spus “De ce (Umar) il aduci pe acest tanar sa stea cu noi, cand noi avem copii (de varsta lui)? Atunci Umar a raspuns “Cu adevarat el este printre cei pe care voi ii cunoasteti. Atunci, intr-o zi el i-a chemat pe ei si m-a chemat si pe mine sa stau cu ei, si cred ca m-a chemat sa fiu printre ei doar pentru a le arata lor. Atunci a spus “Ce spuneti despre marturia lui Allah? (“Când vine biruinta lui Allah si cucerirea”). Unii dintre ei au spus “Ne este ordonat sa il prea marim pe Allah si sa Ii cautam iertarea atunci cand El ne ajuta si ne face invingatori.” Unii dintre ei au ramas tacuti si nu au spus nimic. Atunci Umar mi-a spus “Asta spui Ibn Abbas? Eu am spus: “Nu”. Atunci el a spus “Ce spui atunci?” Eu am spus “Allah ne spune despre sfarsitul vietii Mesagerului lui Allah (sallalahu aleihi wa salam)”.

Allah spune:
“Când vine biruinta lui Allah si cucerirea" care inseamna ca este un semn al sfarsitului vietii tale.

“Atunci slaveste-L cu lauda pe Domnul tau si roaga-L pe El de iertare,fiindca El este Iertator [cu cel care se caieste]”.Atunci Umar bin Al-Khattab a spus “Nu stiu altceva despre sura decat ceea ce ai spus tu”. Al-Bukhari a fost singurul care a inregistrat acest hadith.

Imam Ahmad a relatat de la Ibn Abbas ca el a spus “Atunci cand - Când vine biruinta lui Allah si cucerirea- a fost revelata, Mesagerul lui Allah a spus:
“Mi-a fost anuntata moartea”. Si intr-adevar a murit in acel an” Ahmad a fost singurul care a inregistrat acest hadith.

Al-Bukhari a relatat ca Aishah a spus “Mesagerul lui Allah obsinuia sa spuna in rugaciunile sale

“Marire Tie, O Allah, Domnul nostru, O Allah, iarta-ma”.

Imamul Ahmad a relatat de la Masruq ca Aishah a spus:“Mesagerul lui Allah obsnuia sa spuna foarte des in ultima parte a vietii sale: “Mariei lui Allah si toata lauda Ii se cuvine. Caut iertarea lui Allah si ma caiesc la El)

El a spus:
“Cu adevarat, Domnul meu m-a informat ca voi vedea un semn in Ummah mea si mi-a ordonat atunci cand il voi vedea, sa Il prea maresc si sa ii caut iertarea, pentru ca El este cel care accepta cainta. Si intr-adevar l-am vazut (semnul).


1. Când vine biruinta lui Allah si cucerirea (Al-Fath)
2. Si-i vezi pe oameni intrand în religia lui Allah in cete,
3. Atunci slaveste-L cu lauda pe Domnul tau si roaga-L pe El de iertare,
fiindca El este Iertator [cu cel care se caieste] [Tawwab]!

De asemenea si Muslim a inregistrat acest hadith.

Intelesul lui Al-Fath aici este cucerirea Meccai si exista o singura parere. Pentru ca intr-adevar unele zone ale arabilor asteptau cucerirea Meccai pentru a accepta Islamul. Ei au spus:

“Daca el (profetul Muhammed sallalahu aleihi wa salam) este victorios peste oamenii sai, atunci cu adevarat este un profet”. Asadar atunci cand Allah i-a dat victorie peste Mecca, acestia au intrat in cete in religia lui Allah (Islam). Astfel ca nu au trecut nici 2 ani (de la cucerirea lui Allah) iar peninsula Araba a devenit musulmana. Si nu au mai ramas alte triburi ale arabilor decat cele care au acceptat Islamul. Si toate laudele sunt ale lui Allah.

Al-Bukhari a relatat ca Amr bin Salamah a spus: “Atunci cand Mecca a fost cucerita, toti oamenii s-au dus la Mesagerul lui Allah pentru a-si declara credinta in Islam. Diferite regiuni isi amanasera declaratia de credinta pana cand Mecca a fost cucerita. Atunci oamenii spuneau “Lasati-l pe el si pe oamenii lui in pace. Daca va fi victorios peste el, atunci el este un adevarat profet”.

Imamul Ahmad a relatat de la Abu Ammar ca un vecin al lui Jabir bin Abdullah i-a spus “M-am intors dintr-o calatatorie si Jabir bin Abdullah a venit si m-a intampinat. Si am inceput sa vorbesc cu el despre diviziunile dintre oameni si despre ce au inceput sa faca. Atunci Jabir a inceput sa planga si a spus “L-am auzit pe Mesagerul lui Allah spunand:

“Cu adevarat oamenii au intrat in cete in religia lui Allah si de asemenea o vor lasa in cete”.
Sus In jos
http://despre-islam.blogspot.com/
 
Surah An-Nasr
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Surah Al-Ikhlas

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Religia islamica :: RELIGIE :: IMPORTANTA SI FRUMUSETEA CORANULUI-
Mergi direct la:  
creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente