Religia islamica
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Islam vs terorism

In jos 
AutorMesaj
Manal
Moderator
Moderator
Manal


Numarul mesajelor : 43

Islam vs terorism Empty
MesajSubiect: Islam vs terorism   Islam vs terorism Tiny-b10Lun 18 Oct 2010, 11:11

Subiectul pe care vreau sa il discutam astazi este foarte serios, se numeste

--Islam vs Terorism--

De obicei am vazut acesti termeni impreuna: “islam si terrorism”, dar vreau sa intelegi “islam versus terrorism”

Intr-o lupta de box cei doi concurenti au numele scrise A vs B pentru ca se lupta unul cu celalalt, de asta vreau sa spun islam vs terorism pentru ca islamul se lupta cu terorismul.

In tara mea (SUA) exista o conceptie gresita despre Islam si sunt convins ca este intalnita si in restul lumiidatorita inselaciunii mass-mediei

Prima data sa vorbim despre mass-media.


Mass-media este un mijloc de a trasmite informatii si este important pentru noi toti sa ii cunoastem intelesul. Este un mijloc care dateaza de cand urmasii nostrii au invatat cum sa vorbeasca. Oamenii se duc in diferite locuri si isi impartasesc cunstiintele, nu este ceva nou. Asa s-a raspandit si Islamul, prin media.Islamul nu s-a raspandit prin puterea sabiei, ci prin media. Media sau povesti se numesc hadith.

In Islam avem o stiinta a mediei sau a hadithurilor care ne ajuta sa aflam daca informatia care ne este prezentata este adevarata si corecta, de exemplu daca cineva imi spune mie ca Abdullah i-a spus lui Abdur Rahman si el i-a spus lui Aisha, care i-a spus lui Sheikh Jaffir, iar Sheikh Jaffir mi-a spus mie, voi va uitati doar la mine cum stiti daca spun adevarul sau nu? Sheikh Jaffir sta chiar acolo si l-ati vazut ca imi spune ceva, deci este posibil, ceilalati oameni nu sunt aici si singura metoda prin care putem afla este sa il intrebam pe el daca ce a spus Aisha este adevarat cea care i-a spus lui "O cunosti pe Aisha?" "Nu prea" Atunci cat de adevarata poate fi indormatia, la fel daca o intrebam pe Aisha despre Abdur Rahman si Abdullah, iar ea spune ca nu ii cunoaste sau "i-am cunoscut ieri" atunci cat de adevarat poate fi acest hadith sau media, nu prea poate fi, dar cu siguranta ca ati vrea sa il verificati pe cel care va vorbeste, iar daca aflati ca acest barbat minte atunci cum poate fi adevarat orice ar spune el?

Asa trebuie sa fim si noi astazi, cum Allah ne previne in Coran, in sura al Hijrah, capitoul 49. Allah spune in Traducerea sensurilor din Coran:
"O, voi cei care credeþi! Dacã vine la voi un nelegiuit cu o veste, chibzuiti cu [mare] bagare de seama, ca sa nu pricinuiti rau unui neam, din nestiinta, si sa nu va caiti pentru ceea ce ati facut!"

Vreau ca data viitoare cand cineva va spune ceva sa va intrebati cine sunt acele persoane?..daca este intr-un ziar cine este jurnalistul?...daca este la TV, cine sunt acesti oameni?...iar apoi cine sunt sponsorii lor?...cine sunt cei care ii pun sa spune aceste cuvinte?...spun tot adevarul sau doar ce incape in 5 minute?...au prejudecati?
In tara mea (SUA) exista oameni care au prejudecati adica se plac pe ei insasi asa de mult incat vor minti despre grupul pe care nu il plac chiar daca nu este adevarat, vor spune asta despre ei pentru ca: “ei bine sunt afro-americani si vom spune asta despre ei”

Daca sti ca acei oameni au mintit intr-o privinta, atunci nu mai crede nimic, daca ceea ce spun este discutabil sau nu tot adevarul atunci macar gandeste-te la ce asculti, dar daca sti ca nu este adevaratdaca iti spun ca acum este lumina afara …te vei gandi la ce spun? sau te vei gandi ca poate ei au vrut sa spuna ca este aproape lumina, sau sunt lumini mai incolo

Sa fim realisti, spune lucrurilor pe nume

Asta este prima parte. Urmatoarea parte are legatura cu ce fac unii oameni

Unii oameni fac fapte rele in SUA, dar ii face asta pe toti oamenii din SUA oameni rai? unii oameni fac fapte rele si aici in India, dar asta inseamna ca toata lumea aici este rea? si foarte des, la fel cand am fost in Pakistan locuitorii spun lucruri rele despre ei: "toata lumea aici este corupta, nu exista decat coruptie, nu exista oameni sinceri"… sigur? esti sigur?...sunt toti oamenii mincinosi?...sau eu stiu doar despre tine si tu ai spus ca esti un mincinios?...asadar ceilalti trebuie sa fie onesti cu exceptia ta.

Dar noi nu gandim asa, nu ne dam seama ca ne includem pe noi, pe mamele noastre, vei lasa pe cineva sa o numeasca mincinoasa pe mama ta?...tocmai ai facut-o atunci cand ai spus ca toata lumea din tara mea minte, dar nu este adevarat, nu?

Sunt oameni rai in fiecare oras de pe acest pamant , dar asta nu inseamna ca tot pamantul este rau, la fel, sunt niste oameni care se numesc Musulmani si fac lucruri rele, dar asta nu are nimic de-a face cu Islamul.

Sa aflam astazi ce inseamna Islamul vs terorismul. Voi incepe cu cuvantul "Islam"
Primul cuvant “Islam” trebuie inteles in limba din care provine (limba araba). In limba araba Islam vine de la radacina SLM iar de la aceasta vin multe cuvinte. Islam este unul dintre acestea. Deseori aud musulmani spunand “Islam este pace”, totusi Islam este mai mult decat pace, mai contine si alte patru cuvinte frumoasecare insumneaza pacea adevarata

Primul este: predare - la fel ca atunci cand cineva vine cu o arma la tine si iti spune sa te predai… "ma predau", asta este primul cuvant; Al doilea cuvant este supunere - la fel ca atunci cand semnezi o intelegere si te vei supune acelei intelegeri… Shahada (declaratia de credinta). Al treilea cuvant este ascultare, inseamna ca vei face ce ai semnat in intelegere. Urmatorul este sinceritate - inseamna ca vei face ce ai spus ca vei face si o vei face pentru ca sti ca trebuie sa o faci, fie ca altii stiu sau nu sau indiferent daca altora le place sau nu, vei face cu sinceritate ce ai spus ca vei face si in final o faci in pace, iar apoi primesti pace de la As-Salam, iar acesta este un nume al lui Allah, cel care aduce pacea, inseamna o pace intre tine si creatorul tau si inseamna o pace interioara si o pace exterioara indiferent de ce ti se intampla pentru ca sti ca este de la Domnul tau. Nu inseamna pace in Orientul Mijlociu, desi este o dorinta arzatoare pentru noi ca si musulamni, nu inseamna ca pace pe pamant, bunastare pentru oameni asa cum se spune des de Craciun, ne-ar placea sa vedem asta foarte des

Islam inseamna relatia unui om si Domnul lui

Celalalt cuvant este terorism

Ce inseamna terorism?


Terorism vine de la cuvantul teroare. ce inseamna teroare? uitati-va in dictionare, nu este un cuvant bun, nu?... inseamna sa induci teroare. Teroare inseamna mult mai mult decat frica, frica simti cand iti este frica de ceva, teroare este ce depaseste frica normal. Vi se pare ca aceste doua cuvinte se potrivesc? Islam… terrorism. Se potrivesc? Lingvistic nu, nu se potrivesc.


In continuare sa vedem invataturile Islamului, despre acceptarea a ceva stabilit, ai stabilit ceva si treci la urmatorul lucru. O data ce ai stabilit in mintea ta ca este un dumnezeu nu exista nici un dubiu si majoritatea oamenilor de pe pamant cred ca este un dumnezeu, au perceptii diferite, dar majoritatea oamenilor accepta ca este un dumnezeu care i-a creat si are grija de ei. O data ce accepti ca este un dumnezeu, atunci accepti ca acest Coran a venit de la Dumnezeu si ca in acest Coran scrie ca tu nu esti un credincios pana cand nu il faci pe profetul Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa) un judecator asupra dezbaterilor tale

" Insa, nu! [Jur] pe Domnul Tau! Nu vor crede ei [cu adevarat] pana ce nu te vor lua pe tine ca judecator pentru cele care se isca intre ei si nu vor mai afla in sufletele lor temere fata de ceea ce tu ai hotarat si nu se vor supune cu desavarsita supunere [hotararii tale]". (Traducerea sensurilor din Coran 4: 65)

O data ce ai stabilit ca profetul Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa) a adus acest Coran, de la Domnul Tau, nu mai ai alte optiuni accepti mesajul. Ascultam si ne supunem.

Acesta este conceptul pe care il auzim: "musulmanii ar face orice"…pai da, am face, daca asta este acuzatia atunci suntem vinovati. Daca spui ca am face orice ce ne-ar cere Domnul nostru sa facem, atunci sigur am incerca. Daca asta este acuzatia voastra, atunci suntem vinovati pentru ca urmam ce ne-a spus Domnul tau

Urmatorul lucru pe care niste oameni rai l-au facut, indiferent ca se numesc musulmani sau cresitini sau ateisti. Este minciuna impotriva legii (Islamului) si al mesagerului sau (Profetul Muhammed) pentru ca in Coran scrie ca Allah uraste minciuna, uraste sa spui ca ai facut ceva ce nu ai facut, nu este acceptabil

Multe din articolele scrise impotriva Islamului, citeaza o parte dintr-un verset si il interpreteaza gresit, il scot din context sau folosesc greseli de interpretare, dar va voi spune dupa ce am fost 50 ani un crestin devotat, l-am iubit foarte mult pe Isus si inca il iubesc asa cum scrie in Coran, stiu acum dupa ce am studiat Coranul in limba araba ca nu este nimic care sa aprobe acte de terrorism. Tot ce am gasit in Coran si in sunnah profetului Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa) sunt acte de islam vs terorism

Nu este destul timp intr-o lectie mica ca sa vorbim despre acest subiect, dar voi vorbi despre cateva lucruri la care sa reflectati

Primul este atunci cand vi se spune "stiti musulmanilor le-a fost ordonat sa omoare toti crestinii si evreii oriunde ii gasesc". Scrie in ziar, iar eu stau in zona Washingtonului si primesc ziarul Washington post, il ridic si citesc asta "unde este asta in Coran?" sun la ziar si intreb: "cine este acest jurnalist?" "de unde aveti aceast informatie?" "nu cunosc acest verset" stiti tot Coranul este plin de astfel de versete. Serios? dati-mi macar unul, ei imi spun: "verset 191 in sura Baqarah"

Incepe exact cum au spus: "Si omorati-i oriunde ii aflati"…ma uit in Traducerea Sensurilor ale Coranului asa spune: da intr-adevar au dreptate, dar ia stati putin: ati auzit crestini sau evrei in acel verset? …mi-e mi-a scapat: "Si omorati-i oriunde ii aflati"…s-ar putea referi la gandaci….daca ma gandesc mai bine: incepe cu :"Si"….ia stati putin….cand a fost ultima data cand ati inceput o propozitie cu cuvantul "si"?

Stati sa verific si in limba araba, cati dintre voi stie araba?

Este o litera in araba care arata ca o virgula "wau" asta inseamna “si” in araba, nu inseamna neaparat “+”, dar este un “si”…da uite-l aici: "si" , dar cand a fost ultima data cand ati inceput o propozitie cu "si"?...inseamna ca mai este ceva inainte, nu?...nu imi place cand oamenii fac asta, indiferent ca sunt musulmani sau nu. Nu imi place atunci cand barbatii incep sa zica despre femei: si aplecati-va privirilepentru ca nu vor sa spuna si versetul anterior: “spune barbatilor dreptcredinciosi sa isi coboare privirile” nu vor sa spuna ca si barbatii au o astfel de resposabilitate.

Vreau sa ma intorc la versetul anterior, sa vad ce ascunzi de mine, sa vedem daca scrie de crestini si evrei…aici scrie de lunile noi, poate ar trebui sa omor luna

"Te vor întreba despre lunile noi. Spune: "Ele servesc oamenilor pentru a socoti timpul si pentru Pelerinaj”

ar trebui sa omor pe toti cei care fac pelerinajul?

“Evlavia nu stã în a intra în casele voastre prin spatele lor, ci evlavia stã în a fi cu fricã [de Allah]! si intrati în case prin usile lor! si fiti cu fricã de Allah, poate cã voi veti izbândi!"

si acum trecem la urmatorul verset

"Luptati pe calea lui Allah împotriva acelora care se lupta cu voi, dar nu incepeti voi lupta, caci Allah nu-i iubeste pe cei care încep lupte!"
"Omorati-i unde-i prindeti si alungati-i de acolo de unde v-au alungat!Iar schisma e mai rea decât omorul. Dar nu luptati împotriva lor aproape de Moscheea Al-Haram, doar dacã ei se luptã cu voi în ea. Iar daca lupta impotriva voastra, omorati-i, caci aceasta este rasplata celor fara de credinta!"

ati auzit cumva crestini sau evrei in aceste versete?...mai citesc o data daca credeti ca ati auzit…ati auzit asta?

se vorbeste despre cei care incep lupta primii, cei care se lupta cu tine…deci este auto-aparare, nu?...are limite, nu? nu te lupta tu cu ei, doar atunci cand ei se lupta ei cu tine. Stiti vreo intamplare din trecut cand crestinii sau evreii i-au alungat pe musulmani?nu, nu este nici una,deci nu despre asta se vorbeste

Dar va voi spune dupa o experienta de 50 de ani ca si crestin, am auzit multi preoti care fac acelasi lucru despre biblie, iau un verset, tin o predica intreaga dupa interpretarea lor, nimeni nu a mai auzit pana acum, cateodata adauga un cuvant sau scot un cuvant cum este aici crestini si evrei

Acest verset a venit in momentul in care musulmanii deja sufereau de 1 an de zile si nu putea sa se apere impotriva agresiunii si ale schismei ….nimeni nu a trebuit sa le predice acestor arabi acum 1400 de ani cum sa se lupte…arabii stiu cum sa lupte…chiar si astazi se nasc cu o piatra in mana…stiu cum sa se lupte

Islamul a venit sa ii invete cum sa pastreze limitele. Islamul se bazeaza pe un echilibru frumos care se numeste drepturi si limitari. Tot ce auzim astazi este drepturi, drepturi, drepturi, dar limite? nu exista nici o limita? daca ii acorzi unui individ toate drepturile atunci el le va lua celorlalti aceste drepturi..nu este asa?

Aceasta idea cu drepturi si limitari este foarte frumos introdusa cu acest verset in Coran, de asemnea se intelege si mai bine daca sti intreaga intamplare

In perioada pre-islamica arabii au fost ignoranti, se luptau tot timpul. O sa va spun o singura poveste pentru ca nu este destul timp, o poveste cu curse de camila. La sfarsitul cursei, tribul care a pierdut, unul dintre baieti ridica o piatra si o arunca in camila, cand nu a omorat camila, baiatul care avea acea camila se supara si un razboi incepe intre cele doua triburi si se luptau intre ei. Cati ani s-au luptat? 40 de ani s-au omorat intre ei pentru o cursa

Nu trebuia sa le spui arabilor cum sa se lupte, dar cand au intrat in Islam, le-a fost interzis sa ii persecute pe cei care ii persecute le-a fost permis doar auto-apararea

Jihad nu inseamna auto-aparare; este mult mai mult…auto-aparerea este acolo, daca cineva iti trage o palma tu iti ridici mana ca sa te aperi, dar ca sa te reactionezi, asta era interzis pana ce ce acest verset a venit

Pentru 13 ani musulmanii au fost foarte restrictionati cu privire la ce puteau face, din punct de vedere fizic, trebuiau sa tolereze, sa suporte si sa invete cuvantul "rabdare"

Profetul Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa) a trebuit sa invete cuvantul "rabdare", iar o data cand exista multa agresiune fizica si opresiune fata de musulmani chiar in fata Kaabei, in Mecca, iar unul dintre companioni s-a dus la Profetul Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa) si s-a plans, te rog roaga-te lui Allah sa ne usureze situatia etc etc si ce a facut? Profetul Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa) i-a spus: o, cutare, o cutare, nu sti ca oamenii dinaintea noastra au fost si mai tare persecutati? i-a spus ca oamenii de dinaintea lor au trebuit sa indure acelasi lucruri in primii ani dupa ce Isus s-a ridicat la ceruri. Profetul Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa) a spus ca au fost torturati in moduri groaznice, pielea le-a fost smulsa cu pieptane de fier, au fost fierti, asa cum fierbi un cartofi, au fost taieti in jumatate, in primii ani de crestinatate oamenii au fost aruncati in custile leilor…erau aruncati in amfiteatru pentru a fi omorati de gladiatorii romani. Astfel de fapte au avut de indurate si au trebuit sa indure in rabdare

Asadar asta trebuie inteleasa asa cum a venit dupa ce s-au mutat, dupa ani in care au avut rabdare…atunci vine acest verset si le ordona sa faca ce? sa combata…nu sa omoare discriminatoriu, ci sa combata…duceti-va la razboi si luptati-va cu ei pentru ca si ei se lupta cu voi, o astfel de lupta se intelege, de combatere si apropo cuvantul jihad nu este in acest verset. Jihad este un cuvant foarte mare si are un inteles greu, dar aici cuvantul se refera la combatare. Acelasi lucru pe care domnul presedinte Bush a facut atunci cand le-a ordonat oamenilor sa mearga in Afganistan si in Iraq: este combatare, dar Islamul impune limite grele…luptati-va doar cu cei care se lupta cu voi, omorati-i doar pe cei care va omoara pe voi, dar cum se opresc trebuie sa te opresti si tueste interzis sa omori nevinovatii

daca imi dai citate din cartea in care eu cred si pe care o urmez atunci te rog du-te la capitolul 5 si spune-mi de versetul unde scrie

"cel care ucide un suflet nevinovat de uciderea altui suflet sau de o altã stricaciune pe pãmânt, este ca si cand i-ar ucide pe toti oamenii" (5:32)
"Iar cel care lasa în viata un suflet este ca si cum i-ar lasa in viata pe toti oamenii, Trimisii Nostri au venit la ei cu semne invederate si totusi iata ca multi dintre ei savarsesc silnicii pe pamant si dupa aceasta [venirea trimisilor]."

Islamul presupune aceste limite. Allah nu a vrut ca musulmanii sa fie precum arabii ignoranti care omorau cum doreau

In Biblie, in cartea Geneza, catre sfarsit, cap 34 este un capitol intreg despre violul lui Dina. Un baiat ne-evreu care a luat o fata din triburile evreiesti, a iubit-o, a vrut sa se casatoreasca cu ea. Liderii tribului evreiesti s-au dus la ei conform bilbiei, cititi singuri si au spus: "vrem aceasta fata inapoi"

liderul tribului a spus: "este fiul meu care a luat-o, noi nu am vrut sa va facem rau, dar haideti sa ne impacam asa, va vom da cadouri, va vom da bani, oi, lasati-ne sa pastram aceasta fata, ea il iubeste, el o iubeste, pot ramane impreuna?"

ei au spus nu, ne vom intoarce si s-au intors cu triburile lor pregatite de lupte, dar atunci au realizat cat de multi erau ceilalti, erau mult mai numerosi…cand au realizat ca erau intrecuti numeric au mai organiza o alta intalnire intre ei si au spus:"noi vrem fata inapoi"

celalat lider a spus: "vom face orice ca sa fiti multumiti"

ei au spus: "nu ii putem permite sa fie casatorita cu un ne-evreu, pentur ca nu este evreu

atunci ei au spus: "bine, suntem gata sa va acceptam religia, iar apoi, daca voi ne acceptati, noi va vom da pamanturile si animalele si vom trai ca si fratii, sunteti de acord?

in Biblie scrie ca evreii au fost de acord, dar cu o singura conditie: "trebuie sa fiti circumscrisi la fel cum sunt si musulmanii astazi

asa scrie in biblie…faceti asta si atunci va fi bine, apoi scrie ca s-au taiat, incepand cu baiatul liderului de trib…este uimitor….si fiecare membru din trib au facut asta, iar apoi, 3 zile mai tarziu, scrie in biblie, cand barbatii nu se mai putea misca de durere, atunci au venit evreii si i-au omorat pe toti barbatii, iar pe femei le-au tinut pentru ei, le-au luat toate pamanturile lor si animalele lor, s-au intors la Iacob si le-a povestiti ce s-a intamplat, iar el a fost dezamagit.

Coranul intrezice aceste fapte. Prima data nu ai voie sa minti in privinta religiei, trebuie sa le spui oamenilor asa cum este ea, apoi, mai ales atunci cand incheie o intelegere, trebuie sa urmezi acea intelegere,nu ai voie sa inseli asa oameni, iar apoi cand cineva spune shahada --Marturisesc ca nu exista alta divinitate decat Allah, iar Muhammed este mesagerul lui--

el este fratele tau, iar profetul Muhammed (pacea si binecuvantarea fie asupra sa) a spus ca sotia lui si propritatea lui sunt in siguranta fata de tine
Nu cred tot ce scrie in biblie, dar cred ce imi scrie aici (in Coran) cand imi spune sa am limitesi sa nu ucid pe toata lumea, sa nu fur toate femeile sau se le violez, sa le fur pamanturile, asta scrie in Coran, Allah le interzice asta musulmanilor… asa am inteles eu daca exista persoane care au alt Coran sa il aduca si ne vom uita peste el, dar din cate stiu eu exista un singur Coran pe acest pamant, este acelasi peste tot…de unde scoateti din aceste versete ca Islamul inseamna terrorism?

Eu vad clar ca Islamul este impotriva terorismului. De fapt, daca exista agresiune, daca exista opresiune, daca exista terrorism, este Islamul cel care i-a declarat razboi terorismului acum 1400 de ani si se numeste jihad pe calea lui Allah.

Nu putem discuta acest subiect intr-un singur discurs, dar este un subiect care trebuie sa ajunga la fiecare musulman mai intai si mai apoi la ceilalti oameni…te intrebi: "de ce musulmani?" pentru ca fratele meu si sora mea in Islam…este prea des cand aud musulmani ca isi cer iertare pentru Islam. Allah nu va accepta asta niciodata, iar musulmanii care au murit pentru Islam timp de 1400 de ani, nu ar fi foarte mandri de voi pentru ca va cereti iertare pentru ceva ce nu are nimic gresit pana cand nu vom arata care este de fapt adevarul si pana cand nu vom arata care este frumusetea Islamului, puterea pe care Allah i-o da credinciosului, pana cand nu vom face asta oamenii nu o vor vedea, dar inainte sa inchei acest discurs

Vreau sa fiu sigur ca am facut un echilibru, vreau sa vorbesc despre pozitia unui ne-musulman, o persoana care nu este musulmana si care se uita la ce ofera mass-media astazi are dreptul de a-i fi frica pentru ca un ne-musulman nu are frica fata de Allah, iar atunci cand nu ai frica fata de Allah, ai frica fata de ce Allah a creat, inseamnad ca daca nu ai frica de Allah, vei avea frica fata de ce a creat Allah, iar raspunsul la aceasta frica, iar pana cand nu vor intelege adevaratul Islam, vor continua sa faca ce fac

Ne vad 1.5 bilioane de oameni ca o amenintare, pentru ca noi nu practicam religia, nu le-am aratat in mod corect religia noastra si asadar, le este frica de ceea ce nu cunosc si nu inteleg si este normal, cine le va spune acest mesaj (Islamul) oamenilor?..ne vom duce noi la alte persoane pentru a le ruga sa promoveze Islamul?..nu cred. De fapt stiu ca nu se va intampla asa, modul in care vom prezenta acest mesaj este precum a fost prezentat acum 1400 de ani traind exemplul lui Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa) sacrifiandu-ne viata si munca si banii, nu sa omoram oamenii, ci sa ne omoram temerile interioare pentru ca ei atunci cand vor vedea frumusetea religiei noastre, vor spune: "vrem sa fim ca voi"

iar atunci cand te uiti in oglinda intreaba-te: "sunt eu genul de persoana de care oamenii ar vrea sa fie si ei?"

pentru ca daca raspunsul este: “Nu” atunci tu nu reprezinti Islamul

daca raspunsul este da, atunci explica-le ne-musulmanilor ce este Islamul

eu nu ii invinovatesc pe ei, ci ii invinovatesc pe noi ca si musulmani pentru ca nu aratat Islamul asa cum este el, sa fim persoane mai bune, sa respectam legile lui Allah si sa urmam sunnah profetului (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa) sa ne rugam lui Allah sa ne ghideze prima data pe noi si sa le aratam si celorlalti cat de frumoasa este religia noastra
Sus In jos
http://despre-islam.blogspot.com/
 
Islam vs terorism
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Despre islam
» Parfumul in islam
» Islam si crestinism

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Religia islamica :: RELIGIE :: AQEEDAH-
Mergi direct la:  
creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente